Blog Twoje Rolety

Rodzaje moskitier – który typ wybrać?
Szukasz skutecznej ochrony przed owadami? Postaw na moskitiery ramkowe lub plisowane do okien i drzwi tarasowych. Wybierz produkty dla siebie!
moskitiery

Rodzaje moskitier – który typ wybrać?

Zastanawiasz się, jak ochronić wnętrza przed niechcianymi owadami? Rozwiązanie jest proste i dostępne dla każdego – wystarczy zamontować moskitiery do okien i drzwi balkonowych. Modeli tych produktów jest wiele, a wszystkie z nich mają swoje mocne i słabsze strony. Chcąc wybrać najlepszy, poznaj charakterystykę poszczególnych wyrobów i dowiedz się, jaka moskitiera będzie najbardziej skuteczna w Twoim domu!

Moskitiera – proste i skuteczne rozwiązanie Twoich problemów z owadami

Obecność insektów w domu jest niepożądana – nikt nie chce, aby w jego wnętrzach roiło się od much, komarów czy bardziej niebezpiecznych owadów, jak osy czy nawet szerszenie. Z drugiej strony trudno nie korzystać ze świeżego powietrza, zwłaszcza wiosną i latem. Otwarte okna nie muszą być zaproszeniem dla niepożądanych gości! Wystarczy wybrać odpowiednie moskitiery. Czym one są? To siatki z bardzo małymi oczkami, przez które nie przedrze się nawet najmniejszy robak. Różnią się między sobą konstrukcją, materiałem wykonania i sposobem montażu, jednak ich cel jest taki sam – zablokować owadom dostęp do pomieszczeń.

Jakie są rodzaje moskitier na okna i drzwi tarasowe?

Producenci tych wyrobów prześcigają się w oferowaniu coraz skuteczniejszych rozwiązań. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów wymagających efektywnego zabezpieczenia swoich wnętrz przed insektami. Najpopularniejsze moskitiery do okien i drzwi balkonowych to modele:

  • standardowe – mają postać zwykłej siatki, którą mocuje się na kleju lub dwustronnej taśmie, a czasami na rzepach przyklejonych do ramy okiennej. To najprostsze i najtańsze produkty, a ich montaż przebiega bardzo szybko. Zastosujesz je niezależnie od wymiarów posiadanego okna czy drzwi, możesz bowiem przyciąć je do pożądanego rozmiaru. Mają jednak jeden minus – pozostawiają na futrynie lub ramie ślady kleju, które mogą być trudne do usunięcia. W tej grupie szczególnie warta uwagi jest moskitiera na drzwi z magnesem – to rozwiązanie stosowane na wnęki balkonowe czy tarasowe. Magnesy znajdują się na całej długości siatki, dzięki czemu możesz swobodnie przechodzić, a dwie części materiału same zamykają się za Tobą;
  • ramkowe – w tych modelach siatkę umieszcza się w ramce wykonanej z aluminium lub tworzywa sztucznego. Materiały te są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a cała konstrukcja stabilnie utrzymuje się w wyznaczonym miejscu. Aby cieszyć się jej funkcjonalnością, należy postawić na moskitiery ramkowe na okna o dobrze dobranym wymiarze. Jeśli rozmiary wnęki są niestandardowe, możliwe jest wykonanie produktu na specjalne zamówienie;
  • rolowane – te modele przypominają rolety, ponieważ siatka umieszczona jest w kasecie i rozwija się ją w razie potrzeby. Ciekawym rodzajem w tej grupie są plisowane moskitiery do okien. Wyróżnia je charakterystyczny, harmonijkowy fason, który decyduje o eleganckim designie. Mogą być poziome lub pionowe, w zależności od indywidualnych preferencji inwestora.

Jaką moskitierę wybrać? Poznaj kilka praktycznych wskazówek!

Należy pamiętać, że moskitiera do okna lub drzwi balkonowych ma przede wszystkim spełniać swoją funkcję praktyczną, a zatem skutecznie chronić wnętrza przed dostępem owadów. Dlatego należy dobierać ją zgodnie z wymiarem wnęki – konieczne jest zapewnienie szczelności i zadbanie, aby nie powstała nawet drobna luka, przez którą insekty przedostałyby się do środka.

Posiadacze standardowych okien mogą z powodzeniem postawić na modele ramkowe. To proste konstrukcje, a ich montaż zajmuje zaledwie chwilę. W każdym momencie możesz je zdjąć, jeśli uznasz, że nie są potrzebne – na przykład zimą lub jesienią. Nie utrudniają otwierania ani uchylania skrzydeł, nie przeszkadzają też w myciu szyb.

Jaka moskitiera na drzwi tarasowe będzie najlepsza? Z pewnością solidna i stabilna, abyś mógł swobodnie przechodzić na zewnątrz bez ciągłego sprawdzania, czy siatka nie została naruszona. W tym celu wybierz model ramkowy mocowany do futryny za pomocą zawiasów i łączący się z drugą częścią zamkami magnetycznymi. Takie rozwiązanie sprawia, że skrzydła moskitiery samoistnie się zamykają i utrzymują w wyznaczonej pozycji. System samozamykania i uchwyt czynią te produkty niezwykle wygodnymi w użyciu i skutecznymi w swojej roli.

Moskitiera do drzwi i okien – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Nie da się ukryć, że moskitiera okienna czy drzwiowa musi być wysokiej jakości, aby spełniała swoją funkcję. Dlatego sprawdź, z jakich materiałów została wykonana. Siatka powinna mieć drobne oczka, które nie przepuszczą nawet najmniejszych owadów, a jednocześnie nie może zaburzać widoczności. Nie powinna ograniczać dostępu światła słonecznego ani świeżego powietrza, a blokować jedynie nadlatujące insekty. Nowoczesna moskitiera do drzwi i okien jest tworzona najczęściej z połączenia siatki z włókna szklanego lub stali z aluminiową ramą. Całość stanowi solidną konstrukcję odporną na działanie czynników zewnętrznych, wiatru oraz zwierząt.

Liczy się też możliwość czyszczenia produktu. Najczęściej robi się to przy użyciu odkurzacza, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń w postaci kurzu, osadzających się na powierzchni pyłków roślin, zwierzęcej sierści czy piasku. Jeśli na siatce pojawią się poważniejsze zabrudzenia, warto zastosować roztwór ciepłej wody z mydłem, płynem do naczyń lub niewielką ilością proszku do prania. Miękką ściereczką należy umyć moskitierę, a następnie osuszyć ją przy użyciu szmatki lub ręcznika papierowego. Wykonując tę czynność regularnie, unikniesz kumulowania się osadów i brudu, dzięki czemu zachowasz produkt w nienagannym stanie wizualnym.

Zalety posiadania moskitiery – sprawdź, dlaczego warto ją mieć!

Czy moskitiera na drzwi balkonowe, tarasowe lub okna jest faktycznie potrzebna? Odpowiedź wydaje się oczywista: tak. Warto jednak poznać najważniejsze zalety płynące z zastosowania tego rozwiązania. Co daje taka siatka? Przede wszystkim:

  • blokuje dostęp owadów do wnętrz – nie musisz martwić się, że do kuchni wpadną muchy, które zanieczyszczą produkty spożywcze leżące na wierzchu, a w sypialni nie obawiaj się komarów. Twoje pomieszczenia są też chronione przed osami i szerszeniami, co ma szczególne znaczenie, jeśli jesteś uczulony na jad lub gdy w domu przebywają dzieci,
  • umożliwia zostawienie otwartych okien wieczorem i w nocy – docenisz to zwłaszcza w upalne lato, gdy rześkie powietrze jest dostępne jedynie po zmroku. Przestaniesz przejmować się komarami i ćmami lecącymi do światła, skorzystasz za to z przyjemnego chłodu podczas snu,
  • nie zakłóca przepływu powietrza ani dostępu promieni słonecznych, nie zaburza też widoczności – to bardzo ważne, ponieważ po to otwierasz okno, aby cieszyć się bliższym kontaktem z przyrodą, czuć podmuchy wiatru wpadające do wnętrz i podziwiać widoki. Nowoczesne moskitiery nie stanowią ku temu żadnej przeszkody, dlatego warto na nie postawić, aby zyskać komfort i bezpieczeństwo.

Kiedy zamontować moskitierę?

To produkty wykorzystywane zwłaszcza wiosną, latem i wczesną jesienią, gdy obecność owadów jest bardzo uciążliwa. Czy to rozwiązanie dla każdego? Wydaje się, że tak, choć najczęściej korzystają z niego mieszkańcy wsi i właściciele domów usytuowanych w pobliżu lasów czy zbiorników wodnych. Jednak również posiadacze mieszkań w miastach doceniają walory moskitier, które stanowią skuteczną ochronę przed insektami. Postaw na te produkty, jeśli lubisz zostawiać otwarte okna, nie masz w domu klimatyzacji i chcesz, aby świeże powietrze wpadało do pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że taka ochrona jest przeznaczona nie tylko do mieszkań, lecz także do biur i lokali usługowych.

Szukasz wysokiej jakości moskitier? Wybierz modele solidnego producenta!

Jako producent moskitier okiennych i drzwiowych oferujemy bogaty wybór tych produktów. Pracujemy na najlepszych komponentach i do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę oczekiwania klienta. Zajmujemy się nie tylko tworzeniem tych akcesoriów – oferujemy doradztwo merytoryczne, montaż i serwis. Zależy Ci na jakości i szybkiej realizacji? Zgłoś się do nas – zajrzyj na TwojeRolety.pl i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!