Blog Twoje Rolety

Jakie rolety wewnętrzne wybrać?
Zastanawiasz się, jakie rolety wewnętrzne warto wybrać? Czym się kierować? Przeczytaj już dziś nasz artykuł i poznaj opisane w nim porady ekspertów!
rolety mini

Jakie rolety wewnętrzne wybrać?

Szukasz idealnych rolet wewnętrznych do swojego domu, biura czy siedziby firmy? Zastanawiasz się, który rodzaj systemów okiennych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku i na jakie elementy powinno się zwrócić uwagę podczas zakupów? Chcesz wiedzieć, czy warto wybrać model classic, czy może mini? Czym właściwie różnią się te opcje? Jeżeli nurtują Cię tego rodzaju pytania, zachęcamy do lektury naszego krótkiego kompendium wiedzy! Jesteśmy przekonani, że zawarte tu informacje okażą się dla Ciebie przydatne. Pomogą Ci one w podjęciu trafnej decyzji, która będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat.

O czym warto pamiętać?

Zainstalowanie odpowiednich systemów osłonowych na oknach ma ogromny wpływ na estetykę pomieszczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że tworzenie eleganckiej dekoracji okien to niejedyna rola, jaką mają do odegrania rolety wewnętrzne. Poza tym pełnią one szereg innych funkcji, na przykład:

  • zwiększają funkcjonalność wnętrza, umożliwiając korzystanie z niego pomimo intensywnych promieni słonecznych. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku pomieszczeń o dużych oknach i ekspozycji południowej lub zachodniej,
  • zapewniają domownikom lub pracownikom firmy prywatność, chroniąc od wścibskich spojrzeń osób postronnych,
  • wpływają na obniżenie rachunków za klimatyzację – weź pod uwagę, że znacznie taniej jest zamówić i zamontować sprawny system osłonowy, który będzie funkcjonować przez wiele lat, niż rokrocznie ponosić koszty związane z koniecznością obniżania temperatury w pomieszczeniu.

Warto również pamiętać, że rolety wewnętrzne występują w wielu odmianach, a ich producenci stosują rozmaite, wybrane przez siebie elementy techniczne. Wszystko to sprawia, że zakup tego rodzaju systemów osłonowych powinien być rozważny i dobrze przemyślany. Dzięki temu zyskasz pewność, że podjąłeś trafną decyzję, a jej pozytywne skutki będziesz odczuwać przez długi czas. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę dwóch typów rolet – wersji classic oraz mini. Jesteśmy przekonani, że kiedy poznasz szczegóły zastosowanych w nich rozwiązań, z łatwością dokonasz dobrego wyboru.

Rolety classic – co je wyróżnia?

Należą one do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych systemów osłonowych. Spotyka się je zarówno w biurach, miejscach użytku publicznego czy hotelach, jak i w mieszkaniach prywatnych. Warto mieć na uwadze, że rolety classic mogą nie tylko chronić przed nadmiarem promieni słonecznych. Dzięki estetycznemu wyglądowi, precyzji wykonania oraz szerokiej gamie dostępnych kolorów, mogą one również pełnić funkcję dekoracyjną, stanowiąc elegancką oprawę okna, współgrającą z resztą wystroju pomieszczenia i nadającą mu nowoczesnego charakteru.

Czym wyróżniają się tego rodzaju rolety? Do ich najważniejszych cech należą:

  • zastosowanie estetycznych, lekkich prowadnic bocznych, zachodzących w światło szyby,
  • użycie niewielkiej, aluminiowej kasetki, w której chowany jest materiał.

Oba te czynniki sprawiają, że całość wygląda stylowo i harmonijnie, nie zaburzając estetyki okna ani nie wpływając w żaden sposób na jego funkcjonowanie. Co więcej, taka konstrukcja powoduje, że tkanina znajduje się bezpośrednio przy szybie okiennej. Takie rozwiązanie skutecznie zapobiega powstawaniu prześwitów po bokach, redukując do minimum ilość wpadających do pomieszczenia promieni.

Warto pamiętać, że rolety classic dopasowywane są do indywidualnych wymiarów danego okna. Ich maksymalna wysokość to 220 cm, a szerokość – 170 cm.

Jak wygląda montaż?

Tego rodzaju produkty mocowane są do listwy przyszybowej, dzięki czemu rama okienna nie zostaje w żaden sposób naruszona czy uszkodzona. Sposób mocowania poszczególnych elementów jest jednak nieco odmienny:

  • kasetka rolety classic oraz poruszający nią napęd koralikowy/łańcuszkowy przykręcane są za pomocą wkrętów,
  • prowadnice aluminiowe, na których przesuwana jest tkanina, montowane są za pomocą specjalnych taśm piankowych.

Dodatkowe funkcje

Warto podkreślić, że tego typu rolety wewnętrzne wyposażone są w mechanizm VEGAS. Co ważne, jego napęd montowany jest po zewnętrznej stronie płytki bocznej. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia sprawny montaż lub demontaż, ale również pozwala na szybkie przeprowadzenie ewentualnej kontroli technicznej.

Dzięki mechanizmowi samohamującemu możliwe jest zatrzymanie tkaniny na dowolnie wybranej wysokości. Takie rozwiązanie znacząco poprawia komfort użytkowania i sprawia, że można płynnie regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia.

Możliwości personalizacji

W roletach wewnętrznych classic można zdefiniować nie tylko kolor tkaniny, z jakiej zostaną one wykonane. W zależności od preferencji klienta, możliwe jest również wyposażenie dolnej krawędzi (belki) w wybrany przez niego element. Może to być:

  • uszczelka,
  • ozdobna falbanka,
  • szczoteczka zapobiegająca przedostawaniu się kurzu i pyłków.

Mini rolety – co warto o nich wiedzieć?

Jest to zupełnie inny, choć równie ciekawy system osłon okiennych. Wśród jego największych zalet należy wskazać, że montaż rolet mini odbywa się w sposób całkowicie bezinwazyjny. Są one bowiem mocowane na skrzydle okiennym za pomocą specjalnych uchwytów. Nie ma w tym przypadku konieczności stosowania wkrętów czy śrubek.

W odróżnieniu od klasycznych osłon, w których wykorzystuje się stałe profile aluminiowe, w przypadku mini rolet zastosowane zostało zupełnie inne rozwiązanie. Tutaj w zupełności wystarczające są prowadnice żyłkowe. Dzięki nim tkanina jest przytrzymywana blisko szyby, co ułatwia precyzyjne dopasowanie jej do okna.

Warto podkreślić, że rolety mini wyposażone są w mechanizm łańcuszkowy z hamulcem, przez co możliwe jest zatrzymanie ich na dowolnej wysokości, w zależności od aktualnych potrzeb.

Co wyróżnia ten system?

Najbardziej zauważalną korzyścią płynącą z zastosowania mini rolet jest fakt, że żyłki prowadzone są pod materiałem, a nie – jak to bywa w niektórych przypadkach – obok niego. Takie rozwiązanie nie tylko prezentuje się niezwykle elegancko i efektownie, ale przede wszystkim zapewnia znacznie wyższy komfort użytkowania. Dzięki niemu nie zachodzi obawa, że zahaczysz o nie ręką podczas otwierania czy zamykania okna. Nie ma też możliwości, by osłona zaczepiła o klamkę okienną. Co więcej, specjalny system mocowania żyłek powoduje, że można precyzyjnie wyregulować poziom ich naprężenia. Umożliwia to dokładne dopasowanie produktu do okna, przez co całość wygląda bardzo estetycznie i funkcjonuje bez zarzutów.

Co jeszcze powinno się wiedzieć?

Należy pamiętać, że rolety mini przeznaczone są do montowania zarówno na skrzydle okna, jak i w jego wnęce. Podobnie, jak to było opisane w przypadku modeli typu classic, wersja mini została wyposażona w mechanizm VEGAS. Dolna belka tkaniny również może zostać wykończona w wybrany przez klienta sposób – efektowną falbanką, szczoteczką lub za pomocą uszczelki.

Mini rolety wykonywane są specjalnie dla każdego okna i dopasowywane do jego wymiarów. Warto podkreślić, że maksymalna wysokość to 230 cm, a szerokość – 170 cm.

Którą opcję wybrać?

Zarówno rolety classic, jak i mini mają swoje zalety. Odpowiedź na pytanie, który z tych systemów okiennych sprawdzi się lepiej w przypadku danego domu lub firmy, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Z pewnością decydującą rolę może tu odegrać kwestia sposobu montażu. Jeżeli z jakiegoś powodu Twoim priorytetem jest nienaruszanie listew przyokiennych (na przykład dlatego, że wynajmujesz mieszkanie), lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na mini rolety, które nie wymagają stosowania wkrętów.

Zdaj się na pomoc ekspertów!

W przypadku gdy sposób montażu nie ma dla Ciebie znaczenia, możesz wybrać dowolną wersję systemu osłonowego. Jeśli szukasz doskonałych rolet, które spełnią Twoje oczekiwania i będą Ci służyć bezawaryjnie przez długi czas, sprawdź ofertę (twojerolety.pl). Jeżeli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy wątpliwości oraz pomożemy Ci w podjęciu trafnej decyzji.