Choć to przeważnie latem większość osób zaczyna zastanawiać się, jak ochronić swoje wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i niechcianym nagrzewaniem, również zimą warto zainteresować się montażem przesłon okiennych. W tym okresie rolety i żaluzje spełniają nieco inne funkcje. Z pewnością poprawią komfort funkcjonowania w mieszkaniu oraz zadbają o jego stylową aranżację. Sprawdź, jakie modele wybrać na zimę!

Rolety w zimowych aranżacjach – jakie modele będą funkcjonalne?

W zimie funkcja przesłon okiennych różni się od tej, jaką pełnią one w innych porach roku – mniej jest dni słonecznych, dominują pochmurne i szybciej zapada zmrok. Rolety i żaluzje mają zatem nie tylko zabezpieczać wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i oślepiającym słońcem, które może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, użytkowanie komputera czy oglądanie telewizji, lecz przede wszystkim zapewniać poczucie prywatności. Jednocześnie warto korzystać z dobrodziejstwa promieni słonecznych, będących naturalnym źródłem światła i energii – pomogą one doświetlić i dogrzać pomieszczenia, których okna wychodzą na południe. Wobec różnorodności preferencji i potrzeb mieszkańców niezwykle istotna staje się możliwość swobodnego regulowania dopływu światła i bieżącego modyfikowania ustawień przesłon. Zapewniają ją właśnie rolety okienne obsługiwane ręcznie lub wyposażone w zautomatyzowany system sterowania.

Szukasz rolet do swoich okien? Sprawdź dostępne modele!

Chcąc wyposażyć swoje wnętrza w okienne rolety, masz do wyboru kilka modeli, które polecamy szczególnie zimą z uwagi na ich funkcjonalność:

  • jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad wpadającymi do pomieszczeń promieniami słońca, postaw na rolety dzień-noc na wymiar – będą one idealnie dopasowane do rozmiaru Twoich okien, dlatego otwieranie czy uchylanie skrzydła nie będzie problemem dzięki swobodnemu dostępowi do klamki. Ich charakterystyczną cechą jest połączenie dwóch rodzajów materiałów – jeden z nich to tkanina transparentna, drugi – w pełni zaciemniająca. Są one ułożone w naprzemienne pasy, a regulacja umożliwia całkowite odsłonięcie lub zasłonięcie szyby, a także pozostawienie szczelin, przez które wpada światło. Sam decydujesz, jakie ustawienie odpowiada Ci w danym momencie, co jest niezwykle wygodne;
  • zależy Ci na elegancji i wytwornym designie? Wybierz rolety rzymskie z tkanin przypominających zasłony, ponieważ łączą one w sobie stylowy wygląd i funkcjonalność. Możesz dobrać materiał zgodnie z indywidualnymi preferencjami, zyskując tym samym perfekcyjne uzupełnienie wystroju wnętrza. Takie modele docenisz szczególnie w zimowe popołudnia, gdy dość wcześnie zapada zmrok i ważne jest zachowanie poczucia prywatności na parterze czy w mieszkaniach, których okna wychodzą na sąsiadujące budynki lub ulicę;
  • posiadacze dużych przeszkleń powinni zainteresować się modelami typu screen – choć kojarzą się one głównie z montażem na zewnątrz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ich potencjał również w pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się w przypadku okien balkonowych lub tarasowych, dużych szyb oraz wnęk okiennych o niestandardowych wymiarach.

A może lepiej postawić na rolety zewnętrzne? Wyjaśniamy, dlaczego to dobry wybór zimą!

Alternatywą dla przesłon montowanych wewnątrz są rolety fasadowe – często spotkać je można w obiektach użyteczności publicznej, siedzibach firm czy lokalach usługowych, jednak równie dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach znajdujących się na parterze i niskich piętrach. Nie musisz obawiać się, że zmienne warunki atmosferyczne, opady i skrajne temperatury będą im zagrażać. W Twoje Rolety dbamy o to, aby modele zewnętrzne wykonywać z materiałów odpornych na działanie czynników pogodowych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Są to wyroby wytrzymałe i solidne. Przykładem mogą być wspomniane już rolety typu screen – tworzymy je z włókna szklanego i PCV, co znacząco wpływa na łatwość utrzymania w czystości oraz decyduje o niepodatności na zniszczenie. Właściwości tych przesłon pozwalają im na skuteczne odbijanie promieni słonecznych, dlatego chcąc nagrzać wnętrza, pozostaw je odsłonięte w najcieplejszych porach w ciągu dnia. Po zasunięciu będziesz cieszył się przyjemną temperaturą, gdyż rolety zadziałają jak izolator termiczny i zapobiegną uciekaniu ciepła z mieszkania.

W naszej ofercie znajdziesz również przesłony zewnętrzne aluminiowe – nie tylko ochronią one Twoje wnętrza przed aktami wandalizmu czy ryzykiem włamania, lecz także skutecznie zablokują mróz, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Docenisz zarówno komfort przebywania w pomieszczeniach, jak i obniżone rachunki za ogrzewanie.

Jak dbać o rolety fasadowe zimą?

Chcąc cieszyć się funkcjonalnością zewnętrznych przesłon okiennych i zapobiec ich uszkodzeniu, pamiętaj o odpowiedniej konserwacji. Systematycznie usuwaj zalegający śnieg i lód, unikaj uruchamiania zautomatyzowanych systemów jeśli widzisz, że prowadnice zamarzły. Wystarczy zachować ostrożność i na bieżąco dbać o rolety fasadowe, a odwdzięczą się one użytecznością, niezawodnością i stylowym wyglądem zdobiącym elewację.

Dlaczego rolety to dobre rozwiązanie w zimie?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz modele zewnętrzne, czy wewnętrzne, rolety z pewnością będą Twoim sprzymierzeńcem w okresie zimowym. Przede wszystkim docenisz ich funkcję izolującą od chłodu panującego poza domem, jednak równie ważna okaże się odgrywana przez nie rola dekoracyjna. Ma to odniesienie do wyrobów montowanych w pomieszczeniach, gdzie ozdobią okna i przyczynią się do ocieplenia wystroju. Niewątpliwą zaletą jest swoboda manewrowania ustawieniem tych przesłon – sam decydujesz, czy chcesz osłonić lub odsłonić całą szybę, umieścić tkaninę w połowie czy w innym miejscu przeszklenia. Daje Ci to ogromne możliwości eksperymentowania i bez trudu znajdziesz idealne rozwiązanie w danej chwili.

Co ciekawe, po całkowitym odsłonięciu okna staje się ono w pełni wyeksponowane. Aby jednak zapobiec wrażeniu pustki i chłodu, warto ozdobić szybę dekoracjami w zimowym klimacie – naklejkami żelowymi lub śniegiem w sprayu, którym możesz wyczarować fantazyjne wzory na szkle. Nie tylko zapewni to przytulny klimat, lecz także uchroni Cię przed spojrzeniami z zewnątrz, dając poczucie prywatności.

Jak rolety pomogą Ci ochronić pomieszczenia na poddaszu przed chłodem w zimie?

W tym przypadku również doskonałym rozwiązaniem okażą się rolety i żaluzje – zwłaszcza modele plisowane, perfekcyjnie przylegające do szyby i wykonywane na wymiar. Dzięki temu idealnie dopasujesz je do wnęk okiennych w dachu, które często mają nietypowe kształty i rozmiary. Pamiętaj, że wnętrza usytuowane na poddaszu są szczególnie narażone na utratę ciepła. Aby uniknąć ich nieefektywnego ogrzewania, zamontuj przesłony okienne, a zadziałają one jak izolacja termiczna. Nie zapominaj o usuwaniu zalegającego śniegu z dachu i okien!

Rolety okienne w zimie – warto je mieć!

Jak widzisz, rolety okienne w zimie to dobre rozwiązanie, a wybór konkretnego modelu zależy głównie od Twoich preferencji. Faktem jest jednak, że to modele fasadowe i typu screen skutecznie ochronią Twoje wnętrza przed uciekaniem ciepła i niechcianym spadkiem temperatur. Z kolei warianty dzień-noc świetnie sprawdzą się w ciągu dnia, gdy chcesz połączyć utrzymanie poczucia prywatności z ochroną przeciwsłoneczną i jednoczesnym zapewnieniem dostępu naturalnego światła. Jeśli chodzi o wygląd, masz możliwość zamówienia przesłon według konkretnych wytycznych, dlatego zyskujesz pewność, że spełnią one najwyższe wymagania jakościowe, funkcjonalne i estetyczne.

Planujesz montaż rolet okiennych na zimę? Sprawdź rozwiązania dostępne w TwojeRolety.pl!

Wykonujemy rolety okienne wewnętrzne i fasadowe na wymiar, a także żaluzje, moskitiery oraz markizy. Z chęcią doradzimy Ci odpowiednie rozwiązanie na zimę oraz stworzymy przesłony zgodnie z indywidualnym zamówieniem. Sprawdź nasz asortyment na TwojeRolety.pl i przekonaj się, że cechuje go wysoka jakość, solidność i elegancja, którą z pewnością docenisz!