Blog Twoje Rolety

Jak czyścić plisy?
Zastanawiasz się, jakie rolety wewnętrzne warto wybrać? Czym się kierować? Przeczytaj już dziś nasz artykuł i poznaj opisane w nim porady ekspertów!

Jak czyścić plisy?

Jeśli na Twoich oknach wiszą plisy, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że należy je co jakiś czas czyścić – usuwać zalegający kurz i na bieżąco pozbywać się plam, a także dbać o odświeżanie materiału. Wiele osób obawia się tych czynności z powodu ryzyka uszkodzenia tkaniny. Faktycznie, wystarczy mały błąd i może dojść do jej zniszczenia – a co za tym idzie – utraty walorów wizualnych rolety. Z drugiej strony całkowita rezygnacja z czyszczenia tych przesłon okiennych jest niedopuszczalna i po kilku miesiącach też poskutkuje ich wątpliwą estetyką. Dlatego sprawdź, jak bezpiecznie i szybko wyczyścić plisy!

Czyszczenie plis krok po kroku – poznaj praktyczne wskazówki

Nie da się ukryć, że roleta plisowana to funkcjonalna i modna przesłona na okno. Wyróżnia ją przede wszystkim uniwersalność i neutralna estetyka – dzięki temu wykorzystasz ją w każdym pomieszczeniu, nie tylko mieszkalnym, lecz także usługowym czy biurowym. Sprawdza się doskonale, ponieważ nie dominuje w aranżacji, zamówisz ją w dowolnym wariancie kolorystycznym i na wymiar. To jej kolejna niepodważalna zaleta – zasłoni przeszklenia o typowych rozmiarach, jak i te w niestandardowych kształtach: owalne czy trójkątne. Co więcej, jej wygląd pasuje do wszystkich designów. Plisy są schludne, eleganckie i klasyczne.

Aby jednak dobrze się prezentowały, należy o nie odpowiednio dbać. Nieodzowna jest regularna pielęgnacja z zachowaniem środków ostrożności i z wykorzystaniem metod polecanych przez producenta przesłon. Weryfikacja zaleceń konserwacji dołączonych do opakowania – to właśnie powinien być Twój pierwszy krok, jeśli planujesz czyszczenie rolet plisowanych.

Plisa na okno – przed czyszczeniem sprawdź rodzaj materiału

Żeby przystąpić do czyszczenia plis, koniecznie dowiedz się, z jakiej tkaniny zostały wykonane. Przeważnie są to materiały poliestrowe – są one idealne do tego typu przesłon okiennych, ponieważ nie ulegają zagnieceniom i przez długi czas utrzymują nadany im fason. Niewątpliwą zaletą plis z tkaniny poliestrowej jest możliwość czyszczenia. Dlatego też w naszej ofercie znajdziesz ogromny wybór tkaniny do plis okiennych (https://twojerolety.pl/plisy/) firankowych, zaciemniających, a nawet termoizolacyjnych. Każdą z nich można czyścić, więc nie musisz martwić się, że ich pielęgnacja przysporzy trudności.

Warto zaznaczyć, że plisa ma specyficzny kształt harmonijki, który pozwala tej przesłonie perfekcyjnie przylegać do szyby, dzięki czemu materiał nie odstaje i nie przeszkadza w użytkowaniu okna. Niezależnie od tego, czy chcesz je uchylić, otworzyć na oścież czy całkowicie zamknąć – masz pełną kontrolę nad stopniem osłonienia, a co za tym idzie, regulujesz ilość wpadających do pomieszczeń promieni słonecznych i zapewniasz sobie poczucie prywatności. Charakterystyczny fason sprawia, że roleta plisowana świetnie sprawdza się również na okno dachowe.

Demontaż plis – kolejny krok w procesie czyszczenia

Jeśli już wiesz, z jakich materiałów wykonano Twoją plisę, możesz przystąpić do jej czyszczenia. Dużym ułatwieniem jest to, że rolety tego typu szybko zdemontujesz z okna, co usprawnia ich pielęgnację. Zanim jednak tego dokonasz, zastanów się, czy to faktycznie konieczne. Jeśli na materiale znajduje się jedynie cienka warstwa kurzu, nie ma na nim żadnych plam czy innych silnych zabrudzeń, najpewniej wystarczy samo odkurzenie. W tym celu niepotrzebny jest demontaż. Ustaw odkurzacz na najniższą siłę ssania i – wykorzystując najmniejszą końcówkę – usuń kurz, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie w zagięciach harmonijki. Czynność tę powtarzaj raz w tygodniu – zwłaszcza w sezonie grzewczym i jeśli w Twoim mieszkaniu działa centralne ogrzewanie.

Co jednak, jeżeli plisa na okno jest znacznie zabrudzona, pojawiły się na niej plamy czy różnego rodzaju osad wymagający bardziej radykalnych środków niż samo odkurzanie? Wtedy najlepiej zdemontować tkaninę. Nie wiesz, jak to zrobić? Zajrzyj do instrukcji obsługi, którą otrzymałeś podczas zakupu – tam znajdziesz wskazówki, jak zdjąć plisę w bezpieczny i szybki sposób.

Czyszczenie rolety plisowanej – o tym koniecznie pamiętaj!

Chcąc wyprać plisę okienną, zrób to ręcznie – nawet najdelikatniejszy program ustawiony w pralce może uszkodzić materiał i doprowadzić do jego zniekształcenia, a wtedy przesłona przestanie ładnie wyglądać i pełnić swoją funkcję. O wiele bezpieczniej jest umieścić ją w wannie lub dużej miednicy. Nalej do niej niewielką ilość chłodnej wody z dodatkiem łagodnego detergentu przeznaczonego do tkanin delikatnych. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura zniszczy tkaninę i sprawi, że jej fason ulegnie deformacjom.

Podczas czyszczenia unikaj mocnego szorowania, ugniatania czy pocierania szorstką gąbką i szczotką z ostrym włosiem – wszystkie te czynności niekorzystnie wpłyną na strukturę materiału, mogą też spowodować przebarwienia i nadmierne zagniecenia, których trudno się będzie pozbyć. Na koniec dokładnie spłucz tkaninę, korzystając z prysznica – zadbaj o to, aby strumień wody nie był zbyt silny.

Co, gdy roleta plisowana jest już czysta?

Gdy Twoja plisa jest już wyprana, masz do wyboru kilka opcji. zalecamy natychmiastowe złożenie materiału w harmonijkę i pozostawienie w pionie do całkowitego pozbycia się nadmiaru wody –Dobra wiadomość jest taka, że poliester – a to z niego przeważnie wykonuje się te przesłony okienne – schnie bardzo szybko, dlatego w niedługim czasie można zamontować plisę na nowo.

Pielęgnacja plis okiennych – tego nie rób!

Istnieje kilka czynności, których należy bezwzględnie unikać, jeśli chce się utrzymać swoje plisy okienne w nienagannym stanie wizualnym. Pamiętaj, aby nigdy:

• nie moczyć rolet plisowanych w gorącej wodzie,

• nie prasować harmonijkowego materiału, ponieważ zagięcia ulegną rozprostowaniu, a całość straci swój fason,

• nie doprowadzać do gromadzenia się dużych ilości kurzu – o wiele trudniej będzie je usunąć, lepiej robić to na bieżąco,

• nie zostawiać plam, lecz natychmiast je czyścić – zaschnięte zabrudzenia wymagają użycia wody i szorowania, te świeże schodzą szybciej i bez większych trudności.

Szukasz rolet plisowanych na wymiar? Postaw na wyroby sprawdzonego producenta!

Interesują Cię plisy na okno? Chcesz zamówić rolety na wymiar? Zajrzyj na TwojeRolety.pl (https://twojerolety.pl/) i zachwyć się bogactwem wyboru! Tworzymy przesłony okienne, wykorzystując najlepsze materiały, które można czyścić! Zawsze uwzględniamy indywidualne wytyczne klienta. Z elastycznością i zaangażowaniem podchodzimy do każdego zamówienia, dlatego możesz mieć pewność, że otrzymasz produkty wysokiej jakości. Świadczymy też usługi montażowe i serwisowe – zgłoś się do nas i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić!