Blog Twoje Rolety

Dlaczego warto kupić moskitiery?
Zastanawiasz się, jakie rolety wewnętrzne warto wybrać? Czym się kierować? Przeczytaj już dziś nasz artykuł i poznaj opisane w nim porady ekspertów!

Zastanawiasz się nad kupnem moskitier? Chcesz dowiedzieć się, co możesz zyskać, montując je w oknach i drzwiach balkonowych? W jaki sposób wybrać najlepszy model i na co powinieneś zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Jeżeli dręczą Cię tego rodzaju pytania, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim kompendium wiedzy na ten temat. Jesteśmy przekonani, że dzięki uzyskanym od nas informacjom podejmiesz trafną decyzję i raz na zawsze uwolnisz swój dom od komarów, os i much.

Proste rozwiązania są dobre

Coraz więcej osób decyduje się zamontować w swoim domu moskitiery do okien i drzwi tarasowych. Jest to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na zniwelowanie problemu „nieproszonych gości”, takich jak moskity i inne latające owady. Jeżeli również zdecydujesz się na tego rodzaju rozwiązanie, będziesz mógł rozkoszować się zapachem letnich wieczorów i świeżego powietrza bez obaw, że Ty lub Twoi domownicy zostaniecie nocą pokąszeni i rankiem obudzicie się ze swędzącymi bąblami na skórze.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że moskitiery okienne mają działanie proekologiczne: wiele tak zwanych pułapek na owady służy jedynie do ich zabijania, a oprócz komarów giną w nich też przedstawiciele pożytecznych gatunki, niekiedy rzadkich i chronionych. Montując na oknach i drzwiach siatki, które powstrzymują wlot insektów do wnętrza mieszkania, będziesz mógł cieszyć się spokojem oraz poczuciem, że w żaden sposób nie przyczyniasz się do niszczenia przyrody.

Moskitiera — czym właściwie jest?

Pod tą nazwą kryje się półprzezroczysta siateczka o bardzo gęstych oczkach. Ich średnica jest na tyle mała, by nie dopuścić do przedostania się owadów do wnętrza domu, a jednocześnie tak duża, by zapewnić swobodny przepływ świeżego powietrza.

Dobrej jakości moskitiery do okien i drzwi wykonywane są z włókna szklanego. Jest to bardzo estetyczny, a zarazem trwały materiał. Doskonale znosi takie czynniki jak:

 • intensywne promieniowanie słoneczne,
 • opady deszczu,
 • wahania temperatury.

Kupując moskitiery do okien lub drzwi balkonowych czynisz więc inwestycję, która będzie procentować przez wiele lat, zapewniając Ci komfort oraz bezpieczeństwo.

Jakie są rodzaje moskitier?

W sklepach internetowych oraz stacjonarnych możesz znaleźć wiele typów moskitier. Niektóre z nich przeznaczone są do okien, inne nadają się do zamontowania również na drzwi tarasowe lub balkonowe. Można je także podzielić ze względu na sposób otwierania — pod tym względem masz do dyspozycji następujące opcje:

 • moskitiery ramkowe,
 • otwierane,
 • rolowane,
 • przesuwne,
 • plisowane.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety. Różnorodne systemy otwierania mają szczególnie duże znaczenie w przypadku drzwi tarasowych lub balkonowych, które dzięki możliwości chwilowego usunięcia siateczki nie tracą swoich właściwości użytkowych.

Największą popularnością zarówno wśród klientów prywatnych, jak i firm czy instytucji cieszą się jednak moskitiery ramkowe na okna. Z czego to wynika i co takiego je wyróżnia?

Idealne dopasowanie

Dostępne na rynku moskitiery ramkowe na okna zamocowane są na sztywnym profilu wykonanym z lekkich, wytrzymałych materiałów. Do najczęściej stosowanych w tym celu tworzyw należą aluminium oraz PVC. Największymi zaletami tego rozwiązania są wysoka trwałość oraz prostota.

Co niezmiernie istotne, tego rodzaju siateczki okienne montowane są w sposób całkowicie bezinwazyjny, za pomocą uchwytów obrotowych. Umożliwia to szybkie zakładanie oraz demontaż moskitiery, a przy tym sprawia, że okna lub drzwi balkonowe nie tracą gwarancji producenta, ponieważ ich struktura nie zostaje w żaden sposób naruszona. Po zakończeniu sezonu letniego siateczkę można odpiąć, wyczyścić, opłukać pod bieżącą wodą i przechować do kolejnego sezonu.

Warto mieć na uwadze fakt, że moskitiery ramkowe muszą być idealnie dopasowane do kształtu i wymiarów ramy okiennej. Z tego powodu najczęściej są one wykonywane na zamówienie. Gwarantuje to wysoką skuteczność działania, ponieważ dzięki dokładnemu przyleganiu profilu do framugi okna żaden owad, nawet bardzo mały, nie przeciśnie się przez szparę. Indywidualne wykonanie każdej moskitiery zapewnia też bezproblemowy montaż oraz demontaż. Należy pamiętać, że ten rodzaj osłon ma jeszcze jedną zaletę: nadaje się do okien o rozmaitych kształtach. Poza klasycznym prostokątem, modele ramkowe mogą przyjmować następujące formy:

 • półokręgi,
 • trójkąty,
 • wielokąty,
 • trapezy.

Inne popularne typy moskitier

Jeżeli planujesz kupno moskitiery, wartymi rozważenia opcjami są modele rolowane lub otwierane. Co je wyróżnia? Przede wszystkim fakt, że są one montowane na stałe. Nie ma więc konieczności zdejmowania ich po sezonie i ponownego zakładania. Tego rodzaju rozwiązania są zwykle nieco droższe niż ramkowe, ale jednocześnie zapewniają swobodne korzystanie z balkonu lub tarasu.

Otwierane moskitiery na drzwi z magnesem zostały zaprojektowane w taki sposób, byś nie musiał zaprzątać sobie głowy każdorazowym zamykaniem ich, ponieważ po wychyleniu samoczynnie wracają na swoje miejsce. Co więcej, na ich brzegach zamontowane są specjalne szczotkowe uszczelki, które sprawiają, że całość jeszcze lepiej chroni wnętrze Twojego domu przed insektami.

Alternatywnym rozwiązaniem są rolowane moskitiery na drzwi tarasowe i balkonowe. Mogą one występować w dwóch układach: w jednym z nich siateczka zwija się w poziomie, w drugim — w pionie. W obu przypadkach tkanina zwijana jest do zamontowanej na brzegu kasety, a za system sprawnego rolowania odpowiadają specjalne prowadnice oraz mechanizm sprężynowy. Wszystko to sprawia, że zarówno pod względem wyglądu, jak i sposobu użytkowania tego rodzaju moskitiery przypominają materiałowe rolety okienne.

Moskitiery przesuwne i plisowane

Tego rodzaju rozwiązanie najczęściej stosowane jest w przypadku drzwi balkonowych przesuwnych, ale nie tylko. Przydaje się również w ogrodach zimowych, przeszklonych wnękach itp. Takiego rodzaju moskitiery mają formę panelu zamontowanego na dwóch prowadnicach: górnej oraz dolnej. Stanowi to gwarancję, że cały profil będzie sprawnie się przesuwał, nie odkształcając się ani nie wyginając.

Ciekawą propozycją są modele plisowane. Tego typu moskitiery zwykle montuje się na fasadzie budynku, a są one przeznaczone na drzwi balkonowe lub tarasowe. Nie stosuje się ich w przypadku okien. W tym układzie siatka podczas zwijania układa się w harmonijkę, a za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu odpowiadają specjalne aluminiowe prowadnice, magnesy oraz uchwyty.

Jaką moskitierę powinieneś wybrać?

Mnogość dostępnych w sklepach opcji może nieco utrudniać podjęcie trafnej decyzji, szczególnie jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w tej kwestii. Dlatego, aby ułatwić Ci dokonanie udanego zakupu, przygotowaliśmy krótką ściągę. Rozważając zawarte w niej kwestie, z pewnością łatwo uporasz się z tym zadaniem. Oto pytania, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć:

 1. Jakimi funduszami dysponuję? Pamiętaj, że kupując moskitiery, czynisz inwestycję na lata. Nie należy oszczędzać na jakości, a przy ograniczonym budżecie lepiej jest zdecydować się na prostszy typ (ramkowy) niż na gorsze materiały.
 2. Jaki sposób otwierania będzie odpowiedni dla moich domowników i czy mieszkają z nami domowe czworonogi? Pamiętaj, że moskitiery na drzwi balkonowe lub tarasowe mogą być otwierane, przesuwane albo plisowane. Skrzydło uchylne z pewnością będzie najprostsze w obsłudze.
 3. Czy szukam moskitiery na drzwi tarasowe lub balkonowe, czy do okna? Weź pod uwagę, że modele okienne wcale nie muszą mieć skomplikowanych systemów otwierania. Możesz więc zaoszczędzić nieco gotówki, kupując wariant ramkowy zamiast ruchomego.

Moskitiera dla Ciebie? To proste!

Decydując się na zakup moskitiery okiennej czy balkonowej, inwestujesz w spokój, zdrowie oraz dobre samopoczucie Twoje i Twoich bliskich. Mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym od nas informacjom będzie Ci łatwo znaleźć optymalne rozwiązanie i wybrać model, który będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie możesz kupić wiele typów dobrej jakości moskitier do okien lub drzwi, sprawdź koniecznie naszą ofertę. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam propozycje, które przypadną Ci do gustu.